Skládání reality
1. 11. 2024 - 10. 1. 2025
Divadlo Viola,
Národní třída 1011/7
110 00 Praha 1
Lenka Husáriková
Výstava děl Lenky Husárikové ve foyer Divadla Viola pod názvem Skládání reality přináší výjimečný pohled na propojení historických prvků mimoevropských kultur s moderní malířskou abstrakcí. Hlavními inspiračními zdroji jsou pro autorku dvě tradiční asijské formy – japonské origami a čínský tangram. Tyto geometrické skládačky se z nástrojů lidové tvorby staly inspirací pro výtvarnou transformaci, která provází celou její tvorbu.
Významný zlom v umělecké kariéře Lenky Husárikové nastal, když se rozhodla opustit realistické zobrazování světa a přešla k abstrakci. Idea nového tvůrčího směru přišla náhle, a přesto logicky, jako výsledek dlouhodobého výtvarného hledání. Zájem o origami a tangramy otevřel nové možnosti – místo doslovného přepisu reality začala autorka vytvářet obrazy z jednoduchých geometrických forem, které samy o sobě nesou svou vlastní narativní hodnotu. Ačkoli v Asii, pro kterou jsou tyto motivy typické, sama nikdy nebyla, dokáže je lehce a ladně kombinovat s malebnou českou krajinou ze které pochází a ve které žije. Ve výstavě Skládání reality jsou tak patrné louky, lesy, pole a její milované Krkonoše.
Pro Lenku Husárikovou je tato proměna nejen otázkou tvůrčí svobody, ale v jejích dílech se objevují i reflexe na aktuální společenská témata. Její obrazy vzniklé během lockdownu například zpracovávají téma izolace a ztráty svobody. Kromě toho je v tvorbě patrný návrat k dětství nebo přírodě.
Její expresivní dílo může formou navazovat na optické umění, minimalismus či geometrickou abstrakci, rozložení figury a barevnost ale jakoby připomíná předválečná sdružení v Československu a unikátní český kuboexpresionismus. Důmyslná díla skrytými symboly přesahují také do surrealismu - zvířata, krajiny a tvary totiž odráží její vnitřní svět a sny. Nakonec, právě ve snu k ní symbol origami, a touha převést ho na papír, přišel.
Výstava Skládání reality je nejen příležitostí pro diváka nahlédnout do světa geometrické abstrakce inspirované starými tradicemi, ale i svědectvím o osobní umělecké cestě Lenky Husárikové, která se neustále vyvíjí a překračuje hranice tradiční malby. Jakkoli se forma může zdát jasná, pohádková, hravá až dětská, skrývá a skládá v sobě něco víc - realitu.
Lenka Husáriková (1975) pochází z Karlových Varů a je vnučkou světoznámé české malířky Jindry Husárikové. Výtvarné nadání se v rodině dědí, a proto Lenka Husáriková vystudovala nejprve Střední keramickou školu v Karlových Varech, poté Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky v Českém Krumlově a následně se zdokonalovala pod vedením akademického malíře Miroslava Pesche. Má za sebou řadu významných výstav a zastoupena je v mnoha sbírkách. V současné době žije a tvoří střídavě v Praze a v Krkonoších.
Rebus
3. 9. - 31. 10. 2024 Divadlo Viola
Milan Očík Očenáš (1992)
Výstava Rebus je výpravou do světa, kde se potkává chaos s řádem, uniformita s neustálými proměnami, odrážející samou podstatu lidské existence. Očík kombinuje různé techniky vrstvení barev, kde se prolíná abstrakce, geometrie, post-graffiti a text. Tato směsice technik a inspirací odráží současnou společnost, její komplexnost, kontrasty a neustálý tok impulsů a podnětů.
Milan Očík ve své tvorbě propojuje prvky undergroundové kultury a graffiti scény. Svůj jedinečný umělecký styl rozvíjí díky různým formám uměleckého vyjádření, i díky jeho zapojení do technologických a kulturních aktivit. Tyto zkušenosti se promítají i do jeho umění, kde písmo a jeho různé podoby hrají významnou roli.
Výstava Rebus nabídne možnost zamyslet se nad principy lidského chování, globálními transformacemi a moderními technologiemi. Umělcova díla jsou nejen estetickým zážitkem, ale i výzvou k hledání nových obzorů a kombinací technik a příležitost k seberozvoji.
Nechte se pohltit příběhy Milana Očíka ve zdánlivě abstraktních obrazech. Každý obraz je rébusem, jakousi unikátní hádankou, která čeká na vaše rozklíčování. Pokusíte se o to s námi?