top of page
Screenshot 2025-01-23 at 14.20.18.png

Když se
ticho zlomí

11. 2. - 5. 4. 2025

Divadlo Viola, 

Národní třída 1011/7
110 00 Praha 1

Žofie Eder

Když se ticho zlomí není jen výstavou obrazů, ale také průzkumem hranic mezi introspekcí, surrealismem a oslavou života. Výstava představuje tvorbu mladé umělkyně Žofie Eder, která ve svých dílech propojuje hluboce osobní prožitky s univerzálními otázkami lidské existence. Její práce osciluje mezi meditativní reflexí smrtelnosti a oslavou života, mezi tichou introspekcí a hlučnou oslavou přítomného okamžiku. 

Výstava je i přes omezený prostor pojata jako průřez tvorby této nadané umělkyně od jejích studií na UJEP v Ústí na Labem, přes studium na AVU v Praze, po její současnou tvorbu. Obrazy lze rozdělit do několika tematických celků: diplomovou práci vytvořenou na UJEP, která v dílech Inflorescence a Like A River nese surrealistické prvky a využívá speciálních výřezů; díla Tiles On The Windowsill a Flowers For The Coffin z období studia na AVU reflektující těžké chvíle spojené se smrtí blízkých osob, ale také momenty radosti, kterou život nabízí. Květinové obrazy odráží tvorbu během umělčina pobytu na Madeiře, kde zachytila krásu přírody a prožitek přítomného okamžiku. Výstava pak vrcholí dvěma plátny ze současnosti.

Žofie Eder se inspirovala vlastní zkušeností ztráty a bolesti, které se promítají do obrazů jako tematické vrstvy. Smrt, transformace a hledání harmonie jsou klíčovými motivy, jež se zrcadlí v její práci se strukturami a ornamenty. Ticho a niterná bolest v jejím pojetí přerůstají do barevného spektra života, což připomíná surrealistické pojetí snu jako prostoru pro nečekané proměny a kontrasty. Stejně jako sny u surrealistů, její díla zkoumají podvědomí, transformují realitu a osvobozují emoce. I přes negativní pocity, které v lidech smrt vyvolává, ji Žofie Eder komunikuje pozitivně - až na výjimky tak obrazy vzbuzují pocit hřejivé naděje a bezpečí.

Ve velkoformátových obrazech, které kombinují digitální „kostru“ s tradičními výtvarnými technikami, se objevují odkazy na folklor, přírodní motivy i snové obrazy. Inspirace babičkou, malířkou kraslic, se v její tvorbě prolíná s exotickými tvary a rostlinami z Madeiry a Portugalska. Tato spojení evokují dialog mezi tradicí a imaginací. Pestré barvy, bujné tvary a ornamentální kompozice nabízejí intenzivní smyslový zážitek, podobně jako obrazy Joana Miróa či Maxe Ernsta, kde se snové světy prolínají s poetikou každodennosti.

Výrazným prvkem výstavy je práce s texturami a vrstvami, které připomínají surrealistické experimenty s materiály, automatismus nebo koláže. Ornamenty, přírodní struktury a meditativní přístup rezonují s introspektivním charakterem díla, zatímco výrazné barevné kontrasty a nečekané kombinace tvarů evokují dynamiku snu. Divák je přenášen od abstraktní exprese k ornamentálním a romantickým prvkům, které v sobě nesou harmonii, hloubku a snovou logiku.

Když se ticho zlomí je výzvou k introspekci, meditaci a zamyšlení nad tím, co pro nás znamená bolest, sny, život a krása okamžiku. Žofie Eder svými díly propojuje křehkost lidského prožitku s odhodláním oslavovat to, co máme – tady a teď. Výstava umožňuje pozorovat unikátní vývoj této mladé umělkyně, který divákovi pomáhá nahlédnout do jejího nitra a pozorovat významné životní okamžiky v životě člověka, které “zlomí” všechny dosavadní iluze.

Žofie Holečková (*1998), vystupující také pod jménem Žofie Eder, je umělkyně se zaměřením na malbu, grafiku a instalaci. Umění studovala na Art & Design Institut v Praze, Escuela de Arte San Telmo v Malaze, UJEP v Ústí nad Labem,  Faculdade de Belas-Artes na univerzitě v Lisabonu a v současné době dokončuje svá studia na AVU v Praze. Vystavuje od roku 2020, a to jak na skupinových, tak samostatných výstavách. Mezi její skupinové projekty patří například Grafika roku (2019, 2020), Hluboko dole v Galerii Dole v Ostravě (2022) nebo Art Gathering X v Lisabonu (2024). Ze samostatných výstav lze zmínit Flying Mode (2022) nebo Stage of Age (2023).

když se ticho zlomí - žofie eder

Skládání reality

1. 11. 2024 - 10. 1. 2025

Divadlo Viola, 

Národní třída 1011/7
110 00 Praha 1

Lenka Husáriková

Výstava děl Lenky Husárikové ve foyer Divadla Viola pod názvem Skládání reality přináší výjimečný pohled na propojení historických prvků mimoevropských kultur s moderní malířskou abstrakcí. Hlavními inspiračními zdroji jsou pro autorku dvě tradiční asijské formy – japonské origami a čínský tangram. Tyto geometrické skládačky se z nástrojů lidové tvorby staly inspirací pro výtvarnou transformaci, která provází celou její tvorbu.

 

Významný zlom v umělecké kariéře Lenky Husárikové nastal, když se rozhodla opustit realistické zobrazování světa a přešla k abstrakci. Idea nového tvůrčího směru přišla náhle, a přesto logicky, jako výsledek dlouhodobého výtvarného hledání. Zájem o origami a tangramy otevřel nové možnosti – místo doslovného přepisu reality začala autorka vytvářet obrazy z jednoduchých geometrických forem, které samy o sobě nesou svou vlastní narativní hodnotu. Ačkoli v Asii, pro kterou jsou tyto motivy typické, sama nikdy nebyla, dokáže je lehce a ladně kombinovat s malebnou českou krajinou ze které pochází a ve které žije. Ve výstavě Skládání reality jsou tak patrné louky, lesy, pole a její milované Krkonoše.

 

Pro Lenku Husárikovou je tato proměna nejen otázkou tvůrčí svobody, ale v jejích dílech se objevují i reflexe na aktuální společenská témata. Její obrazy vzniklé během lockdownu například zpracovávají téma izolace a ztráty svobody. Kromě toho je v tvorbě patrný návrat k dětství nebo přírodě.

 

Její expresivní dílo může formou navazovat na optické umění, minimalismus či geometrickou abstrakci, rozložení figury a barevnost ale jakoby připomíná předválečná sdružení v Československu a unikátní český kuboexpresionismus. Důmyslná díla skrytými symboly přesahují také do surrealismu - zvířata, krajiny a tvary totiž odráží její vnitřní svět a sny. Nakonec, právě ve snu k ní symbol origami, a touha převést ho na papír, přišel. 

 

Výstava Skládání reality je nejen příležitostí pro diváka nahlédnout do světa geometrické abstrakce inspirované starými tradicemi, ale i svědectvím o osobní umělecké cestě Lenky Husárikové, která se neustále vyvíjí a překračuje hranice tradiční malby. Jakkoli se forma může zdát jasná, pohádková, hravá až dětská, skrývá a skládá v sobě něco víc - realitu.

 

Lenka Husáriková (1975) pochází z Karlových Varů a je vnučkou světoznámé české malířky Jindry Husárikové. Výtvarné nadání se v rodině dědí, a proto Lenka Husáriková vystudovala nejprve Střední keramickou školu v Karlových Varech, poté Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky v Českém Krumlově a následně se zdokonalovala pod vedením akademického malíře Miroslava Pesche. Má za sebou řadu významných výstav a zastoupena je v mnoha sbírkách. V současné době žije a tvoří střídavě v Praze a v Krkonoších.

DSCF0040.jpg

Rebus

3. 9. - 31. 10. 2024 Divadlo Viola

Milan Očík Očenáš (1992)

Výstava Rebus je výpravou do světa, kde se potkává chaos s řádem, uniformita s neustálými proměnami, odrážející samou podstatu lidské existence. Očík kombinuje různé techniky vrstvení barev, kde se prolíná abstrakce, geometrie, post-graffiti a text. Tato směsice technik a inspirací odráží současnou společnost, její komplexnost, kontrasty a neustálý tok impulsů a podnětů.


Milan Očík ve své tvorbě propojuje prvky undergroundové kultury a graffiti scény. Svůj jedinečný umělecký styl rozvíjí díky různým formám uměleckého vyjádření, i díky jeho zapojení do technologických a kulturních aktivit. Tyto zkušenosti se promítají i do jeho umění, kde písmo a jeho různé podoby hrají významnou roli.


Výstava Rebus nabídne možnost zamyslet se nad principy lidského chování, globálními transformacemi a moderními technologiemi. Umělcova díla jsou nejen estetickým zážitkem, ale i výzvou k hledání nových obzorů a kombinací technik a příležitost k seberozvoji.


Nechte se pohltit příběhy Milana Očíka ve zdánlivě abstraktních obrazech. Každý obraz je rébusem, jakousi unikátní hádankou, která čeká na vaše rozklíčování. Pokusíte se o to s námi?

bottom of page